Morawy Południowe

Jest taki skrawek na ziemi gdzie znajdziemy barokowe i renesansowe miasteczka, zamki i pałace, sielankowe wiejskie krajobrazy, falujące wzgórza porozdzielane winnicami i polami, meandrujące rzeki, malownicze lasy i góry… Jest taki kawałek na świecie gdzie na jarmarkach rozbrzmiewa muzyka i śpiew, kolorowe pary wirują w tańcu, butelki ze szlachetnym trunkiem są podawane z rąk do rąk. Jest to kraina nieopodal nas, tak blisko, a jednocześnie tak bardzo jeszcze przez nas nieodkryta.

Południowe Morawy to kraina położona przy granicy z Austrią, gdzie od południa wznoszą wapienne wzgórza Palava, stolica regionu to Brno, od którego na północ leży Morawski Kras. Wschodnią granicę regionu tworzą wierzchołki Białych Karpat.

Otwarte! Zaproszenie do jednej z piwniczek w Mikulowie

Brno, to drugie co do wielkości miasto w Czechach, gdzie bardzo żywo jest kultywowany folklor, tradycje i ludowe zwyczaje, ze śpiewami i tańcami włącznie. Okazji jest mnóstwo, więc o każdej porze roku można się załapać.

Region Południowych Moraw słynie także z produkcji jednych z najlepszych win, głównie białych, które mają tutaj wspaniałe warunki klimatyczne, a wina charakteryzują się ciekawym bukietem i korzennym smakiem. Degustację wybornych win najlepiej zażyć w jednych z licznych maleńkich winiarskich piwniczek, której będzie towarzyszyła cymbałowa muzyka podczas uroczystości winiarskich, tak licznych podczas jesiennego winobrania. Festiwale i festyny trwają od wiosny do  jesieni, a także w karnawale. Tradycje folklorystyczne odzwierciedla też architektura domów, zabudowań czy wnętrza kościołów, zwłaszcza w miasteczkach okalających Brno, takich jak: Mikulov, Znojmo, Velke Pavlovice, Kyjov, Valtice, Lednice i wiele innych.

Najprzyjemniej zwiedzać region na rowerze. Sprzyja temu również gęsta sieć dobrze oznakowanych szlaków dla cyklistów wzbogacana o miejscowe atrakcje. Jedną z nich, główną i najdłuższą jest Moravska Vinna Stezka biegnąca od Znojma do Uherskego Hradiště.

O urokliwości Południowych Moraw najlepiej przekonać się osobiście, korzystając z gościnności tamtejszych gospodarzy i oddając się uciechom morawskiej kuchni i trunków. Aby na własne oczy zobaczyć skrawek regionu Czech i poczuć morawski klimat, polecam wybrać się na wycieczkę do Południowych Moraw, a także zapraszam do obejrzenia poniższej galerii zdjęć.

W tym roku zapraszam na wypad rowerowy współorganizowany z biurem podróży Wyprawy z Reporterem. Czyli jedźmy razem na wrześniowe winobranie! Wino, rowery i śpiew. Południowe Morawy!